Novela insolvenčního zákona míří na podvodné oddlužovací společnosti

Novela insolvenčního zákona míří na podvodné oddlužovací společnosti

Koncem března roku 2016 schválila vláda novelu insolvenčního zákona, která se zaměřuje na problematické jevy insolvenčních řízení. Jedním ze záměrů je zvýšení míry ochrany před praktikami podvodných oddlužovacích společností. ,,…je to významná novela, která by měla výrazně zlepšit ochranu našich spoluobčanů, kteří usilují o oddlužení, před činností tzv. oddlužovacích agentur, které většinou ve skutečnosti pouze vylákají z lidí peníze…“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ministerstvu i odborníkům totiž vadí činnost mnoha komerčních subjektů, které lidem v tíživé situaci nabízejí možnost oddlužení, přestože dlužník mnohdy nesplňuje podmínky pro povolení oddlužení, resp. osobního bankrotu. Některé tyto firmy pak vybírají od lidí poplatky i za další činnost, například komunikaci s věřiteli, bez ohledu na výsledek.

Výrazným bodem je tedy boj proti takzvaným oddlužovacím společnostem, které lidem za úplatu nabízejí návrh na povolení oddlužení k soudu. Jako placenou službu by je mohli nabízet jen advokáti, notáři a insolvenční správci.

Předpokládanou novelou tedy ministerstvo spravedlnosti reaguje na dnes již běžnou činnost pochybných komerčních subjektů , jenž pouze zneužívají tíživé situace dlužníka tím, že si za svoje ,,poradenství“ účtují vysoké odměny.  Společnosti, případně neziskové organizace, které budou nově moci návrh podávat, budou proto akreditovány Ministerstvem spravedlnosti ČR.

Více zde: http://www.koncimsdluhy.cz/oddluzeni-pod-dohledem-advokata

Podobné příspěvky
0 Komentáře

Přidejte komentář